podróż z językiem angielskim

9 March 2019

Relacja z zajęć AMP z języka angielskiego – 09.03.2019

W ubiegłą sobotę (09.03.2019) odbyło się piąte spotkanie tegorocznej Akademii Młodego Poligloty – tym razem była to podróż po Wielkiej Brytanii i USA.

Wykład

Wykład rozpoczęła pani dr Marlena Marciniak, która opowiedziała uczestnikom AMP o Wyspach Brytyjskich: Anglii, Szkocji i Walii, odwiedzanych rocznie przez ok. 40 mln turystów. Młodzi Poligloci mieli okazję poznać mieszkańców Buckingham Palace, czyli brytyjską rodzinę królewską oraz największe atrakcje turystyczne Londynu, takie jak Big Ben, London Eye czy The Tower of London. Jak przystało na wizytę w brytyjskiej stolicy, nie mogło zabraknąć również i słynnych piętrowych autobusów, czerwonych taksówek czy też  charakterystycznych budek telefonicznych.

Ale Wielka Brytania to nie tylko Londyn. Kolejną stacją podróży była owiana legendami, prastara i tajemnicza kamienna budowla Stonehenge, a później Stratford-upon-Avon, miasteczko, z którego pochodził Wiliam Szekspir.

Dalsza podróż wiodła do Walii, słynącej z licznych zamków i ruin oraz czerwonego smoka w herbie.
Później przyszedł czas na Szkocję, kojarzoną zarówno z tradycyjnym kraciastym strojem (zwanym kiltem) i grą na dudach, jak i z legendarnym potworem Nessie, zamieszkującym podobno jezioro Loch Ness.
Wycieczka po Wielkiej Brytanii zakończyła się obowiązkową filiżanką herbaty z mlekiem.

Park Narodowy Everglades na Florydzie

Drugą część wykładu poprowadziła pani Ewa Kropielnicka, która opowiedziała uczestnikom AMP o wybranych atrakcjach Stanów Zjednoczonych.
Pierwszą stacją podróży po USA był Park Narodowy Everglades na Florydzie, zamieszkały przez wspaniałe, rzadkie gatunki zwierząt, takie jak krokodyle, manaty czy piękne, acz bardzo groźne białe pantery.

NEW YORK, New York!

Drugim przystankiem na trasie był Nowy Jork, jedno z najbardziej znanych miast świata, które najlepiej podziwiać z tarasu widokowego najwyższego budynku metropolii, zwanego Empire State Building, rozsławionego m.in. przez filmy o gigantycznym gorylu King Kongu.
Symbolem Nowego Jorku jest również Central Park, rozległe tereny zielone w centrum miasta, kryjące wiele atrakcji dla turystów, w tym Tisch Children’s Zoo – ogród zoologiczny, w którym można samemu karmić łagodne zwierzęta.

Tuż obok znajduje się Manhattan – centrum finansowo-giełdowe, a także siedziba imponującego Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, składającego się z 25 połączonych ze sobą budynków i zawierającego ponad 130 mln eksponatów, w tym naturalnej wielkości szkielety dinozaurów. Na koniec prezentacji o USA przedstawiony został fragment filmu „Noc w muzeum”, którego akcja toczy się we wspomnianym muzeum.

Warsztaty

W części warsztatowej jedna z grup przygotowała duże pocztówki z pozdrowieniami z Wielkiej Brytanii, ozdobione najbardziej znanymi symbolami tego kraju.
Druga grupa wykonała plakaty, ilustrujące przedstawione podczas wykładu wybrane atrakcje turystyczne Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Nie tak daleko…

Ile kilometrów dzieli Opole od Wielkiej Brytanii?

Londyn

Stonehenge

Stratford-upon-Avon

jezioro Loch Ness

Zajęcia prowadzili

Przygotowanie i prowadzenie zajęć:

Marlena Marciniak
Ewa Kropielnicka

Wolontariusze:

Agata Buszke
Aleksandra Filip
Stanisław Jokiel
Agnieszka Klimas
Justyna Koren
Marcin Langner
Robert Radziej
Patrycja Skóbel
Aisha Tabanova

Zdjęcia

Małgorzata Jokiel, AMP

pozostałe zdjęcia z Pexels.com, Pixabay.com, Unsplash.com,  rysunki Openclipart.org

już w najbliższą sobotę

język francuski

15. marca 2019