Język czeski

6.04.2019 Akademia Młodego Poligloty

Jak młodzi poligloci zostali zabrani do Republiki Czeskiej

Dnia 6 kwietnia 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii Młodego Poligloty, które jak zawsze składało się z dwóch części – wykładowej, teoretycznej i warsztatowej praktycznej.

W trakcie wykładu Aleksandra Pająk wyjaśniała tajemnicę godła czeskiego i podziału Republiki Czeskiej na krainy historyczne, żeby poligloci wiedzieli, że bycie w Czechach dla Czechów nie oznacza tego samego, co dla Polaków – Czechy to jeden z trzech historycznych obszarów, obok Moraw i Śląska. 

Z czym kojarzyli się poliglotom południowi sąsiedzi? Przede wszystkim z Krecikiem (byle bez pandy) i z Sąsiadami. Ale niektórzy wiedzieli, że jest to kraj – raj dla turystów i narciarzy. Przy okazji skojarzeń wyjaśnione zostało, co „typowy Czech” jada – knedliki zamiast ziemniaków, co pije, gdy nie dba zbytnio o zdrowie – piwo lub Kofolę ;-), a na deser zagryza Studentstką pečeť lub łyka lentilki.

Marta Malanowska-Statkiewicz wprowadziła krótko do czeskiego alfabetu, zwracając uwagę na tajemnicze daszki, czyli haczyki, i kreseczki, czyli długości, a potem zaproponowała wspólne ćwiczenia wymowy niektórych wyrazów potrzebnych w podróży.

Wykład był wprowadzeniem do warsztatów, które przybrały nieco inną formę. Wraz ze zmianą miejsca zajęć (z trzeciego piętra na drugie), amatorzy języków obcych zostali przeniesieni na terytorium Republiki Czeskiej. Podzieleni na grupy dostali do ręki paszporty, mapę, instrukcję i pod opieką studentów – wolontariuszy wyruszyli odkrywać czeskie, śląskie oraz morawskie zakątki: Pragę, Śnieżkę, Ostravę, Moravský kras, Český raj oraz Karlštejn.

Warsztaty, czyli w drogę!

podpisz paszport

otwórz mapę

ustal kolejność

i idź na poszukiwania

odpowiedz na pytania

zbieraj pamiątki 😉

W trakcie trasy zadawane były pytania związane z miejscem lub z językiem czeskim. W zamian za odpowiedź wycieczkowicze otrzymywali puzzle, które mogli później przykleić na plakatach. To była pierwsza w historii AMP minigra terenowa.

Praga, Śnieżka, Ostrava, Moravský kras, Karlštejn, Český ráj

Takie stacje czekały na podróżników poliglotów

Z jakimi pytaniami musieli się zmierzyć poligloci? Oto próbka…

Stopa to:

a) ślad
b) stopa
c) pozostałość po obiedzie

odpowiedź

ślad

Květen to:

a) marzec
b) kwiecień
c) maj

Odpowiedź

maj

Jagoda to:

a) poziomka
b) jagoda
c) truskawka

Odpowiedź

truskawka

Galeria

Wsparcie

Wykładowczynie Instytutu Slawistyki miały wsparcie członkiń Rady Studenckiej oraz studentów języka czeskiego. Wędrówkę udokumentowała koordynator Akademii, Małgorzata Jokiel, przewodniczką jednej z grup została Agnieszka Klimas z Instytutu Filologii Germańskiej, pod Śnieżką czekała Anna Modelska-Kwaśniowska a w pobliżu ševcovny Rumcajsa można było spotkać doktorantkę, Anetę Włodarz – obie z Instytutu Slawistyki.

Rada Studencka

Patrycja Skóbel
Justyna Damastej
Patrycja Bujko
Weronika Chachuła
Adrianna Lipińska
Alicja Portas 

Uczący się języka czeskiego

Karolina Saletnik
Marianna Koźlik
Radosław Pohl
Victoria Bugajska
Julia Makuch
Paulina Jurczyńska
Adrian Ciężki

Już 27 kwietnia

zapraszamy na ostatnią podróż językową

Z powodu nieoczekiwanych zmian ostatnie spotkanie będzie z językiem chińskim.