16.03.2019

Język francuski

Wyprawa do Francji

16.03.2019 młodzi poligloci wyruszyli na wyprawę do Francji, pod wodzą pań Magdy Dańko i Aleksandry Bogocz. Jako środek lokomocji wybrali samolot, dlatego też na początek wysłuchali zasad bezpieczeństwa podczas lotu w wykonaniu francuskich stewardes.

Przy okazji młodzi poligloci odkryli ślady francuskiego w języku polskim, choćby w postaci takich wyrazów, jak beza, wersalka, klosz i rondo (ulubione rozwiązanie komunikacyjne Francuzów!). Okazało się ponadto, że dzieci wiedzą również, co to menu, faux pas, chapeau bas czy też savoir-vivre.

Zobaczyli, co jedzą Francuzi na śniadanie, obiad, kolację, deser, zainteresowali się szczególnie, jak smakują ślimaki i żabie udka…

Ale Francja słynie też z wielkich osobowości, np. historycznych (Ludwik XIV, Napoleon Bonaparte), pisarzy – takich jak Victor Hugo, Charles Perrault, Jules Verne czy też znanych poliglotom Antoine de Saint-Exupéry (ten od „Małego Księcia”) i René Goscinny, autor serii o Mikołajku, oraz sportowców (Zidane, Platini). W rolę niektórych z wymienionych postaci wcielili się wolontariusze.

Uczestnicy AMP dowiedzieli się najpierw, z jakimi krajami graniczy Francja, jaki jest jej podział administracyjny oraz w jakich innych krajach mówi się po francusku. Okazało się, że Francja to najczęściej odwiedzany kraj na świecie – rocznie przyjeżdża tam ok. 75 mln turystów, a Francuzi nie tylko zbudowali słynną 320-metrową wieżę Eiffla, lecz również wynaleźli balon, spadochron i łódź podwodną oraz wprowadzili tradycję białej sukni ślubnej. Im tez zawdzięczamy zwyczaj „prima aprilis”.

Uczestnicy Akademii zostali poproszeni, aby podali swoje skojarzenia z Francją. Wymienili bagietki, sery, wina, szampana, francuskie samochody (Citröen, Peugeot) oraz słynne marki modowe (Chanel, YSL, Dior, Gaultier).

Później przyszedł czas na muzykę – najsłynniejszą chyba francuską piosenkę „Champs Elyseés”, najpierw w wykonaniu ZAZ, a następnie w interpretacji jednej ze studentek romanistyki, a na koniec zaśpiewała cała sala.

Warsztaty miały tym razem w przeważającej części charakter wokalno-taneczny. Na początek odbył się krótki quiz zespołowy z wiedzy o Francji. Następnie uczestnicy szlifowali piosenkę z części wykładowej oraz ćwiczyli w parach podstawowe słownictwo po francusku. Na koniec nauczyli się tańczyć słynną „belgijkę”.

Serdeczne podziękowania dla Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu za nieodpłatne wypożyczenie kostiumów na potrzeby Akademii Młodego Pologloty!

Przygotowanie i prowadzenie:

Aleksandara Bogocz

Magda Dańko

Występ wokalny:

Aleksandra Tokarz

Zdjęcia i nagrania:

Małgorzata Jokiel
Agnieszka Klimas

bazy zdjęć:
https://unsplash.com/
https://openclipart.org

 

Wolontariusze:

Milena Jokiel
Stanisław Jokiel
Agnieszka Klimas
Weronika Kubiaczyk
Kamila Kuś
Kinga Ledwoń
Magdalena Markowska
Damian Śliwiński
Natalia Żywicka

06.04.2019

Akademia zaprasza na wyprawę

do Republiki Czeskiej!