Español

 

hola!  buenas tardes! buenos días! qué tal!

 

Język hiszpański

Za nami kolejne zajęcia w ramach tegorocznej edycji Akademii Młodego Poligloty. 8 grudnia 2018 odbyły się warsztaty poświęcone językowi hiszpańskiemu, przygotowane i przeprowadzone przez panie: Annę Andrzejewską i Marię Sadłoń, którym towarzyszyła grupa uczniów sekcji dwujęzycznej z PSP nr 15 w Opolu.

Zdjęcia

Małgorzata Jokiel

Agnieszka Klimas

Wykład

Część wykładowa rozpoczęła się od quizu z wiedzy o języku hiszpańskim. Uczestnicy Akademii otrzymali zielone i czerwone kartki i przy ich pomocy mieli decydować, czy dana informacja jest prawdziwa (color verde) czy fałszywa (color rojo).
Później przyszedł czas na porywający spektakl w wykonaniu uczniów klasy VII i VIII PSP nr 15, przedstawiający historię, kulturę oraz znane postacie z krajów hiszpańskojęzycznych. Uczestnicy Akademii poznali hiszpańska królową Izabelę i słynnego podróżnika Krzysztofa Kolumba, symbolizujących hiszpańskie podboje kolonialne. Chwilę później na oczach widzów rozegrał się pojedynek dwóch słynnych fikcyjnych postaci – Zorro i Don Kichota. Świat sztuki reprezentowali artyści Pablo Picasso i Frida Kahlo. Tuż po nich na scenie spotkali się dwaj rodacy z Argentyny – papież Franciszek i Lionel Messi. Było też dużo dynamicznej latynoskiej muzyki (Shakira, Alvaro Soler, hiszpańska kapela ‘desperados’ w sombrerach) z brawurową choreografią. To była prawdziwa fiesta! 

Była też oferta dla rodziców – pani Katarzyna Zając spotkała się z rodzicami uczestników Akademii, by przedstawić im zalety wynikające z dwujęzyczności oraz możliwości nauki w sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim w Szkole Podstawowej nr 15 i jej kontynuacji w II LO.

Była też oferta dla rodziców – pani Katarzyna Zając spotkała się z rodzicami uczestników Akademii, by przedstawić im zalety wynikające z dwujęzyczności oraz możliwości nauki w sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim w Szkole Podstawowej nr 15 i jej kontynuacji w II LO.

W części warsztatowej młodzi poligloci rozwiązywali quiz związany z zaprezentowanym na wykładzie spektaklem, dowiedzieli się, jak nazywają się po hiszpańsku rozmaite środki lokomocji, w skupieniu pracowali z tekstem piosenki „Puebla” Alvaro Solera, poznali nazwy kolorów po hiszpańsku oraz nauczyli się wielu przydatnych zwrotów w tym języku, począwszy od „buenos dias” (dzień dobry) aż po „¿Cuántos años tienes?” (Ile masz lat?). 

I choć w Hiszpanii to nie Mikołaj przynosi prezenty, lecz dopiero Trzej Królowie, na zakończenie zajęć na uczestników czekała mała niespodzianka: Mikołaj podarował im kalendarze adwentowe.

Wolontariusze

Weronika Chachuła

Alicja Portas

Aleksandra Kapij

Naszym Poliglotom oraz ich rodzinom życzymy wesołych świąt i pomyślnego nowego roku.

Do zobaczenia 12 stycznia na spotkaniu z językiem rosyjskim!