Język niemiecki

21.04.2018 r. odbyły się ostatnie zajęcia językowe w ramach Akademii Młodego Poligloty – język niemiecki. Gościliśmy na nim panią Sabine Haake – konsul Republiki Federalnej Niemiec, która zachęcała do nauki języków obcych, zwłaszcza niemieckiego. Zajęcia poprowadziły dr Małgorzata Jokiel i mgr Agnieszka Klimas. Wykład dotyczył specyfiki krajów niemieckojęzycznych (Niemiec, Austrii Szwajcarii) – skojarzeń, ciekawych miejsc wartych zobaczenia, kuchni, wybitnych osobowości. Pojawiły się również nazwy zwierząt w języku niemieckim oraz słowa typowe dla austriackiej odmiany niemczyzny.

Wolontariuszki

Studentki germanistyki były bardzo pomocne. Dziękujemy wolontariuszkom: Karolinie Czai, Agnieszce Gabor, Julii Grzonce, Nikoli Kotysz, Sabinie Woźny

Część warsztatowa

rozpoczęła się od quizu dotyczącego wykładu, następnie uczestnicy poznali bajkę o „Muzykantach z Bremy”. Grupa młodsza wykonała ponadto maski z motywami zwierzęcymi oraz uczyła się piosenki o krokodylu Schnappim. Starsi słuchacze pracowali w zespołach i stworzyli kolaże na temat wybranego kraju niemieckojęzycznego.

Fotorelacja

Wielu było fotografów na zajęciach z języka niemieckiego, więc i zdjęć jest sporo, większość zawdzięczamy pani Agnieszce Klimas. Mamy nadzieję, że każdy z Was się na nich odnajdzie!

Zakończenie II edycji Akademii Młodego Poligloty

21.04.2018, po zajęciach z języka niemieckiego spotkaliśmy się po raz ostatni w Auli Błękitnej, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie II edycji Akademii Młodego Poligloty. Wszyscy studenci otrzymali birety, które nadały spotkaniu prawdziwie akademicki charakter. Profesor Joanna Czaplińska, Dziekan Wydziału Filologicznego UO, która jest pomysłodawczynią projektu, pogratulowała wszystkim uczestnikom wytrwałości i zaangażowania, którym musieli się wykazać podczas ośmiu spotkań z kolejnymi językami: rosyjskim, hiszpańskim, serbskim, włoskim, angielskim, francuskim, czeskim oraz niemieckim. Wyraziła także nadzieję, że absolwenci „złapali bakcyla” i po naszych spotkaniach utwierdzili się w przekonaniu, że warto uczyć się języków obcych, przede wszystkim po to, by móc w przyszłości wykonywać ciekawy i satysfakcjonujący zawód, ale i dlatego, by żyć pełniej i ciekawiej. Wierzymy, że dzięki Akademii Młodego Poligloty nauka języków będzie Wam się kojarzyła z zabawą i przygodą, a nie z nudnymi lekcjami, jakich nikt nie lubi;-)

W zakończeniu uczestniczyło także kilkoro wykładowców AMP. Sądząc po ocenach, jakie wystawialiście po kolejnych spotkaniach, przygotowane przez nich zajęcia zdecydowanie Wam się podobały:-) Dziękujemy zatem raz jeszcze wszystkim prowadzącym, a także wolontariuszom, którzy z oddaniem włączyli się w realizację projektu.

Ukoronowaniem nauki było wręczenie każdemu absolwentowi przez panią Dziekan dyplomu oraz upominku w postaci kubka izotermicznego z logo AMP. Uścisk dłoni pani Dziekan i wspólna fotografia była wzruszającym i podniosłym momentem sobotniego spotkania.

Zwieńczeniem sobotnich uroczystości było rzucanie biretów  na dziedzińcu Collegium Maius. Kończąc II edycję AMP, mówimy Wam „do zobaczenia”, bo mamy nadzieję, że za kilka lat spotkamy się w uniwersyteckich murach:-)

G

r

u