3 czerwca 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii Młodego Poligloty – tym razem tematem przewodnim był język rosyjski. Na wykładzie prof. dr hab. Wojciech Chlebda wprowadził młodych studentów w świat podobieństw i różnic języka polskiego i rosyjskiego – przytoczył te same powiedzenia, a jednak różne. Dr Tomasz Wielg opowiedział o tym, co wyróżnia Rosję na świecie – o obszarze, krajobrazie, jedzeniu – bo Rosjanie lubią dobrze zjeść i o tym, że pociągiem wzdłuż Rosji pociągiem można jechać cały tydzień! Dr Irena Danecka przypomniała postacie z bajek: Wilka i Zająca, Maszę i Niedźwiedzia , a także szczegółowo omówiła alfabet rosyjski. Koniec części wykładowej zwieńczyło krótkie przedstawienie przygotowane pod kierunkiem mgr Barbary Dopierały z pomocą dziadka, babci, wnuczki, pieska, kotka i myszki – czyli studentek języka rosyjskiego (Agaty Bałagi, Marii Horskykh, Justyny Koren, Patrycji Kosarczyn,  Pauliny Panic, Anety Włodarz), które wspólnymi siłami wyciągnęły rzepkę.

Na warsztatach młodzi poligloci zostali podzieleni na dwie grupy. W obu rzepka była wyklejana i podpisywana w alfabecie cyrylickim, a następnie w młodsza grupa przy akompaniamencie rosyjskich piosenek z wielką precyzją kolorowała matrioszki, a starsza grupa przygotowywała plakaty o Rosji.

Przed nami ostatnie już niestety spotkanie w ramach AMP. Za tydzień – język niemiecki oraz uroczyste podsumowanie z wręczeniem dyplomów i niespodzianką. Zapraszamy!

I

Zdjęcia: Marta Malanowska-Statkiewicz