W sobotę 17 lutego 2018 roku odbyły się kolejne, już czwarte, zajęcia w ramach Akademii Młodego Poligloty. Ich tematem było spotkanie z językiem włoskim.

Na wykładzie prof. Anna Ledwina zabrała młodych studentów w podróż do słonecznej Italii. Była to podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie – słyszeliśmy o wielkich artystach jak Michał Anioł i Leonardo da Vinci, o wynalazkach oraz przysmakach, które rozsławiły kraj o kształcie buta na cały świat. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że to we Włoszech wynaleziono termometr, telefon, baterie, lody, wodę kolońską, okulary, a pizza pierwotnie była daniem dla biedaków. Była także mowa o włoskim alfabecie, np. o tym, że nie występują w nim niektóre litery (k, y, w, x, j), a wszystkie włoskie słowa kończą się samogłoską.

Literackim bohaterem spotkania był znany wiersz Jana Brzechwy Na straganie oraz jego włoski przekład, który został głośno odczytany. Stanowił on też inspirację do zadań o tematyce warzywnej, które zostały przed poliglotami postawione podczas warsztatów.

Na warsztatach, podczas których do prof. Anny Ledwiny dołączyły mgr Aleksandra Bogocz oraz mgr Barbara Dopierała, młodzi poligloci, poinstruowani listownie przez babcię Wandzię i dziadka Giorgia, przygotowywali, stosując różne techniki plastyczne, ogródki warzywne, a także sałatki, których składniki nazywali używając języka Dantego:-).

Zespół Akademii kieruje również słowa podziękowań pod adresem Wolontariuszek, studentek I roku filologii romańskiej: Natalii Gołąbek, Marii Grucy, Katarzyny Kaczmarek, Aleksandry Tokarz i Dominiki Wąchały, które z uśmiechem i zaangażowaniem pomagały młodszym koleżankom i kolegom w realizacji wszystkich trudnych zadań:-).