Podróż z językiem chińskim
27.04.2019
27.04.2019 odbyły się ostatnie zajęcia III edycji Akademii Młodego Poligloty.
W egzotyczną podróż do Chin zabrały uczestników lektorki języka chińskiego z Centrum Współpracy Polska-Chiny/ Instytutu Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej:
Li Mengtong, Zhao Weiwen, Xie Yichao, Cheng Wanhao.
Wykład rozpoczął się od sprawdzenia wiedzy uczestników Akademii na temat Chin, liczby mieszkańców i powierzchni tego kraju.
Poligloci dowiedzieli się, że Chiny to ogromny kraj, którego populacja liczy ok. 1,4 miliarda osób, bardzo zróżnicowany pod względem etnicznym i językowym.
Stolica
Pierwszą stacją podróży po Chinach była stolica kraju, Pekin – miasto, w którym żyje 20 milionów mieszkańców, którego centrum stanowi słynny plac Tian’an men. Tuż obok znajduje się tzw. „Zakazane Miasto” czyli obwarowana i otoczona fosą siedziba cesarska, wzniesiona na rozkaz Cesarza Yongle, po tym jak przeniósł on stolicę ówczesnych Chin z Nankinu do Pekinu.
Hurbin
Kolejnym przystankiem wyprawy po Chinach było miasto Harbin, stolica chińskiej prowincji Heilongjiang, założona w 1898 roku w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej przez Adama Szydłowskiego, ze względu na srogie zimy zwana również „mroźnym miastem”. To tam od ponad 30 lat organizowany jest międzynarodowy festiwal rzeźby, podczas którego powstają imponujące, podświetlane nocą budowle ze śniegu i lodu o wysokości dochodzącej do 50 m.
西安
Jednym z najważniejszych historycznych miast chińskich jest Xi’an (西安) – ośrodek administracyjny prowincji Shaanxi. Powstało ono ponad 3100 lat temu i było stolicą trzynastu dynastii, m.in. Zhou, Qin, Han, Tang. W Xi’an kończył się i zaczynał Jedwabny Szlak łączący Chiny z Europą. Główną atrakcją turystyczną jest znajdujące się w pobliżu miasta mauzoleum Pierwszego Cesarza z Terakotową Armią. Są to gliniane figury naturalnej wielkości żołnierzy ustawionych w szyku bojowym.
Shanghai
Podczas podróży po Chinach warto ponadto odwiedzić Shanghai – drugie pod względem wielkości miasto tego kraju o ponad 1000-letniej historii, a jednocześnie posiadające nowoczesną architekturę, z licznymi wieżowcami, jeden z największych portów na świecie oraz Guangzhou –słynące m.in. z ponad 600-metrowej, najwyższej w Chinach wieży widokowej i katolickiej katedry przypominającej paryską Notre Dame.
Podróż kulinarna
Podczas podróży zawsze warto spróbować lokalnych specjałów, takich jak np. kaczka po pekińsku, guobaorou (chrupiąca słodko-kwaśna wieprzowina), roujiamo (rodzaj chińskiego „hamburgera”),
liang pi (zimny makaron z mąki pszennej z surowymi warzywami, kiełkami fasoli i sosem przygotowanym z chińskiej pasty sezamowej), pierożki dim sum (z mięsem i krewetkami).
Podczas warsztatów młodzi poligloci zgłębiali tajniki kaligrafii chińskiej. Przy użyciu pędzelka i tuszu uczyli się pisać chińskie litery i cyfry na arkuszach papieru śniadaniowego.
Podczas uroczystego zakończenia tegorocznej Akademii Młodego Poligloty pani dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Joanna Czaplińska, wręczyła każdemu z obecnych uczestników okolicznościowy
dyplom oraz symboliczny upominek – globus – mający przypominać motto III edycji Akademii: „Z językami dookoła świata”. Na sam koniec przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie oraz wyrzucenie w górę biretów.
Prowadzenie:
Lektorki języka chińskiego z Centrum Współpracy Polska-Chiny/ Instytut Konfucjusza:
Li Mengtong,
Zhao Weiwen,
Xie Yichao,
Cheng Wanhao
Wolontariusze
Weronika Chachuła
Klaudia Juszczak
Patrycja Bujko
Damian Śliwiński
Alicja Portas
Aleksandra Kapij
Alina Malozemova
Zdjęcia
Małgorzata Jokiel
Agnieszka Klimas
Strona www
Marta Malanowska-Statkiewicz
Aleksandra Pająk
Koordynator III edycji: Małgorzata Jokiel
I tym sposobem dobiegła końca III edycja Akademii Młodego Poligloty.
Cieszymy się, że byliście z nami, że chcecie poznawać świat i języki obce. Mamy nadzieję, że to, czego dowiedzieliście się na wykładach i warsztatach, przyda Wam się choćby do planowania prawdziwych podróży.