Język czeski
6.04.2019 Akademia Młodego Poligloty
Jak młodzi poligloci zostali zabrani do Republiki Czeskiej
Dnia 6 kwietnia 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii Młodego Poligloty, które jak zawsze składało się z dwóch części – wykładowej, teoretycznej i warsztatowej praktycznej.
W trakcie wykładu Aleksandra Pająk wyjaśniała tajemnicę godła czeskiego i podziału Republiki Czeskiej na krainy historyczne, żeby poligloci wiedzieli, że bycie w Czechach dla Czechów nie oznacza tego samego, co dla Polaków – Czechy to jeden z trzech historycznych obszarów, obok Moraw i Śląska.
Z czym kojarzyli się poliglotom południowi sąsiedzi? Przede wszystkim z Krecikiem (byle bez pandy) i z Sąsiadami. Ale niektórzy wiedzieli, że jest to kraj – raj dla turystów i narciarzy. Przy okazji skojarzeń wyjaśnione zostało, co „typowy Czech” jada – knedliki zamiast ziemniaków, co pije, gdy nie dba zbytnio o zdrowie – piwo lub Kofolę ;-), a na deser zagryza Studentstką pečeť lub łyka lentilki.
Wykład był wprowadzeniem do warsztatów, które przybrały nieco inną formę. Wraz ze zmianą miejsca zajęć (z trzeciego piętra na drugie), amatorzy języków obcych zostali przeniesieni na terytorium Republiki Czeskiej. Podzieleni na grupy dostali do ręki paszporty, mapę, instrukcję i pod opieką studentów – wolontariuszy wyruszyli odkrywać czeskie, śląskie oraz morawskie zakątki: Pragę, Śnieżkę, Ostravę, Moravský kras, Český raj oraz Karlštejn.
Warsztaty, czyli w drogę!
podpisz paszport
otwórz mapę
ustal kolejność
i idź na poszukiwania
odpowiedz na pytania
zbieraj pamiątki 😉
W trakcie trasy zadawane były pytania związane z miejscem lub z językiem czeskim. W zamian za odpowiedź wycieczkowicze otrzymywali puzzle, które mogli później przykleić na plakatach. To była pierwsza w historii AMP minigra terenowa.
Praga, Śnieżka, Ostrava, Moravský kras, Karlštejn, Český ráj
Takie stacje czekały na podróżników poliglotów
Z jakimi pytaniami musieli się zmierzyć poligloci? Oto próbka…
Stopa to:
a) ślad
b) stopa
c) pozostałość po obiedzie
odpowiedź
ślad
Květen to:
a) marzec
b) kwiecień
c) maj
Odpowiedź
maj
Jagoda to:
a) poziomka
b) jagoda
c) truskawka
Odpowiedź
truskawka
Galeria
Wsparcie
Wykładowczynie Instytutu Slawistyki miały wsparcie członkiń Rady Studenckiej oraz studentów języka czeskiego. Wędrówkę udokumentowała koordynator Akademii, Małgorzata Jokiel, przewodniczką jednej z grup została Agnieszka Klimas z Instytutu Filologii Germańskiej, pod Śnieżką czekała Anna Modelska-Kwaśniowska a w pobliżu ševcovny Rumcajsa można było spotkać doktorantkę, Anetę Włodarz – obie z Instytutu Slawistyki.
Rada Studencka
Patrycja Skóbel
Justyna Damastej
Patrycja Bujko
Weronika Chachuła
Adrianna Lipińska
Alicja Portas
Uczący się języka czeskiego
Karolina Saletnik
Marianna Koźlik
Radosław Pohl
Victoria Bugajska
Julia Makuch
Paulina Jurczyńska
Adrian Ciężki