W sobotę 17 marca 2018 roku spotkaliśmy się w Akademii Młodego Poligloty już po raz szósty, by tym razem pouczyć się języka francuskiego pod przewodnictwem dwóch pracownic Katedry Kultury i Języka Francuskiego: dr Magdaleny Dańko oraz mgr Aleksandry Bogocz.
Wykład zakończył się wspólnym słuchaniem i śpiewaniem znanej wszystkim dzieciom piosenki Frère Jacques, która tak wpadła nam w uszy, że była jeszcze nucona na korytarzach Collegium Maius, gdy uczestnicy przechodzili z Auli Błękitnej do sal warsztatowych.
W czasie wykładu poznaliśmy fakty, które potwierdzają znaczenie francuszczyzny w dzisiejszym świecie – to język, którym posługuje się 220 mln ludzi, pełniący funkcję języka urzędowego w wielu krajach i kluczowych organizacjach o światowym znaczeniu (ONZ, NATO, UE, UEFA i in.). Okazało się, że młodzi poligloci sporo wiedzą o Francji, a ich skojarzenia z ojczyzną Napoleona pochodzą z wielu dziedzin życia: dotyczą historii, języka (wiemy, że dużo wyrazów zostało zapożyczonych przez język polski z francuskiego, choć – jak powiedział jeden z naszych studentów – trudno dokładnie stwierdzić, jakie to słowa i ile ich jest, z czym nietrudno się zgodzić :-), kuchni (są wśród nas amatorzy makaroników, croissantów, pasztetów, camembertów… – długo by wymieniać :-), literatury (wszyscy znają Małego Księcia, Mikołajka i podróże W 80 dni dookoła świata), mody, samochodów, sportu… Dodajmy jeszcze fakt, że adepci Akademii Młodego Poligloty znają (i stosują!) zasady savoir-vivre’u. Mało tego, uchodząca za bardzo kłopotliwą wymowa francuska wyraźnie nie sprawia im poważnych trudności, o czym przekonaliśmy się, ćwicząc Bonjour, Salut, Merci i parę innych podstawowych słówek i wyrażeń.
Na warsztatach młodzi poligloci ćwiczyli język, realizując swe artystyczne zdolności i zapędy: ozdabiali mapę bądź wieżę Eiffla symbolami Francji oraz tym, co się z nią kojarzy.
Wiedza zdobyta podczas wykładu znalazła więc praktyczne zastosowanie. Powstały piękne plakaty, które oczywiście utrwalone zostały na zdjęciach
Już tradycyjnie zespół Akademii kieruje ogromne podziękowania pod adresem wolontariuszy – Marii Gorskykh, która była fotografem podczas naszego spotkania, a także studentkom filologii romańskiej: Dominice Wąchale, Dominice Prabudzkiej, Aleksandrze Tokarz, Dominice Grzesiak, Marii Grucy oraz Natalii Głąbek za aktywne wspieranie młodych poliglotów podczas części warsztatowej:).
Mamy wrażenie, że wszyscy, bez względu na wiek i poziom znajomości francuskiego, dobrze się bawili, co ogromnie nas cieszy!
Kolejne zajęcia w ramach AMP odbędą się 7 kwietnia 2018 r. i zgodnie z zapowiedzią będzie to spotkanie z kolejnym, po rosyjskim i serbskim, językiem słowiańskim – z językiem czeskim :-).