Z językami

dookoła świata

język niemiecki

23.02.2019


Czwarte spotkanie w ramach III edycji AMP poświęcone było językowi niemieckiemu oraz krajom niemieckojęzycznym. Wykład rozpoczął się nietypowo – od występu wokalnego uzdolnionej studentki germanistyki, Zuzanny Herud, dzięki któremu można było się przekonać, że po niemiecku da się pięknie śpiewać.

Młodzi poligloci dowiedzieli się, w jakich państwach mówi się po niemiecku i poznali bliżej trzy najważniejsze z nich. 

Pierwszą stacją podróży była Austria, kojarząca się uczestnikom m.in. ze sportami zimowymi (a zwłaszcza ze skokami narciarskimi), z diabelskim młynem w wesołym miasteczku na wiedeńskim Praterze oraz z muzyką Mozarta (zdaniem jednego z uczestników uderzająco podobnego do Stanisława Augusta Poniatowskiego!).

Była też mowa o kuchni austriackiej i jej sztandarowych daniach: sznyclu po wiedeńsku, omlecie cesarskim, torcie Sachera i słynnych Mozartkugel (czekoladowych pralinkach z nadzieniem orzechowo-pistacjowym).

Następnie została poruszona kwestia „języka austriackiego” czy też raczej specyficznych wyrazów używanych tylko w austriackiej odmianie niemczyzny.

Poligloci poznali ponadto atrakcje turystyczne Wiednia, zapierające dech w piersiach austriackie krajobrazy alpejskie oraz najpiękniejsze jeziora Austrii.

Dalsza podróż poprowadziła do Niemiec. Gość specjalny, Pan Wikipedia, przedstawił szereg ciekawostek związanych z Berlinem (a zwłaszcza z Bramą Brandenburską i gmachem parlamentu). 

Kolejnym przystankiem były leżące nieopodal niemieckiej stolicy gorące plaże parku wypoczynku Tropical Islands. Po nich przyszedł czas na wizytę w parku miniatur w Hamburgu, w najsłynniejszym niemieckim zamku Neuschwanstein oraz na wycieczkę Szlakiem Baśniowym braci Grimm.

Trzecią część wyprawy stanowiła przejażdżka pociągiem po Szwajcarii w poszukiwaniu nietypowych atrakcji turystycznych, wśród których znalazły się fabryka czekolady, szlak latarni, zoo w Zurychu, obrotowa restauracja górska, Muzeum Zegarów oraz wodospad na Renie.

Podczas warsztatów każde dziecko otrzymało specjalną „czapkę podróżnika”. Uczestnicy ułożyli puzzle przedstawiające obiekty poznane podczas wykładu i utworzyli z nich kolorowy pociąg. Poznali środki lokomocji z podziałem na te, które poruszają się po lądzie, na wodzie i w powietrzu oraz wykonali bilety lotnicze i kolejowe, skasowane następnie przez prawdziwego konduktora. Na tym zakończyła się podróż po krajach niemieckojęzycznych.


fot. Łukasz Jokiel

Przygotowanie i prowadzenie zajęć:

Wolontariusze

Laura Bartocha
Martyna Brzezińska
Sandra Doktor
Maja Gabryel
Dorota Gołębiowska

Daniela Gurok
Nikola Kotysz
Maja Kufova
Sandra Larysz
Anna Małek

Weronika Mincer
Nikola Niestrój
Edyta Pełka
Jessica Pielenga
Zuzanna Piontek

Dominika Piszczan
Dagmara Żyłka
Norbert Drozd
Marcin Langner

Na kolejną wyprawę – do Wielkiej Brytanii i USA

– zapraszamy już 9 marca!