Druga w historii Wydziału Filologicznego UO inauguracja AKADEMII MŁODEGO POLIGLOTY
W sobotę 25 listopada 2017 roku w murach naszej uczelni już po raz drugi zagościli słuchacze Akademii Młodego Poligloty. Projekt, z dużym powodzeniem uruchomiony w marcu 2017 roku na Wydziale Filologicznym UO, ma za zadanie przekonywać, że nauka języków obcych może być przyjemna i dawać, poza oczywistymi korzyściami, także wiele satysfakcji i być źródłem znakomitej zabawy. Jest skierowany do dzieci w wieku 9-12 lat.
W Auli Błękitnej Collegium Maius młodych słuchaczy przywitała profesor Joanna Czaplińska, dziekan WF, która tłumaczyła, kim jest poliglota, jak wygląda nauka na uniwersytecie i do czego służy studentom np. indeks. Akademicy dostali je chwilę wcześniej, a za każdym razem będą uzyskiwali w nich potwierdzenie udziału w kolejnych zajęciach.
Po uroczystej inauguracji odbyły się pierwsze zajęcia w ramach Akademii Młodego Poligloty, których tematem było spotkanie z językiem rosyjskim. Na wykładzie prof. dr hab. Wojciech Chlebda wtajemniczył młodych studentów w świat podobieństw i różnic między językiem polskim i rosyjskim – przytoczył te same, a jednak różniące się między sobą powiedzenia, a także wprowadził ciekawostki związane z alfabetem. Następnie dr Irena Danecka najpierw opowiedziała o tym, co wyróżnia Rosję na świecie – o obszarze, krajobrazie, jedzeniu – bo Rosjanie lubią dobrze zjeść i o tym, że pociągiem wzdłuż Rosji pociągiem można jechać cały tydzień, później przypomniała postacie z bajek: Wilka i Zająca, Maszę i Niedźwiedzia, a także szczegółowo omówiła alfabet rosyjski. Koniec części wykładowej zwieńczyło krótkie przedstawienie przygotowane pod kierunkiem mgr Barbary Dopierały z pomocą dziadka, babci, wnuczki, pieska, kotka i myszki – czyli studentek Wydziału Filologicznego (Moniki Bonarek, Mai Fischer, Natalii Gabriel, Patrycji Kosarczyn, Klaudii Lach, Darii Lechowicz i Dagmary Ochwatowskiej), które wspólnymi siłami wyciągnęły rzepkę.
Na warsztatach, podczas których do prowadzących dołączyli: mgr Barbara Dopierała, mgr Barbara Chlebda, a także prof. Aleksander Gadomski, młodzi poligloci zostali podzieleni na dwie grupy. W obu rzepka była wyklejana i podpisywana w alfabecie cyrylickim, a następnie młodsza grupa przy akompaniamencie rosyjskich piosenek z wielką precyzją kolorowała matrioszki, natomiast starsza grupa przygotowywała plakaty o Rosji.
Przed nami drugie zajęcia w ramach AMP: 16 grudnia 2017 czeka nas spotkanie z językiem hiszpańskim, na które już dziś serdecznie zapraszamy!
Zespół Akademii kieruje również słowa podziękowań pod adresem Wolontariuszek, studentek: Moniki Bonarek, Mai Fischer, Natalii Gabriel, Agnieszki Golińskiej, Patrycji Kosarczyn, Klaudii Lach, Darii Lechowicz i Dagmary Ochwatowskiej, które znacząco przyczyniły się do tego, że organizacja spotkania przebiegła sprawnie i w miłej atmosferze:-)
Na koniec możecie poćwiczyć podstawowe zwroty grzecznościowe w języku rosyjskim!
Dzień dobry
Cześć
Do widzenia
Proszę
Dziękuję
Przepraszam
Mam na imię